Ostropest plamisty – w ziarnach czy mielony?

Wiele mówi się obecnie o tym, jak ważne jest oczyszczanie organizmu raz na jakiś czas i dbanie o jego zdrowie. Przede wszystkim, przynajmniej raz do roku powinno się pomyśleć o zdrowiu swojej wątroby, ponieważ każdego dnia narażona jest ona na szereg różnego rodzaju czynników szkodliwych, jak alkohol, sztuczne dodatki i chemia w pożywieniu, czy nawet przyjmowane leki. Wątroba pochłania ogromne ilości toksyn i w pewnym momencie może przestać sobie radzić z nimi. Tym bardziej, że większość z nas żyje w ciągłym biegu i stresie. Najczęściej zapominamy o regularnych posiłkach, zjadamy w pośpiechu na mieście gotowce i nie unikamy stresu.

Lekarze zalecają, by w okresie wiosennym zając się kompleksowym oczyszczaniem organizmu, a przede wszystkim wątroby z toksyn. Doskonałym i naturalnym środkiem, który świetnie się do tego nadaje, okazuje się być popularne zioło – ostropest plamisty, który nazywamy często potocznie ostem.

Jak działa ostropest plamisty na naszą wątrobę?

Ma on wiele licznych zastosowań.

 • Przede wszystkim, chroni on ją przed szkodliwym działaniem alkoholu i innych substancji toksycznych.
 • Łagodzi stany zapalne wątroby powstające na tle cukrzycowym.
 • Zapobiega uszkodzeniom poszczególnych komórek wątroby poprzez ich kontakt z substancjami toksycznymi.
 • Łagodzi stres oksydacyjny w całym organizmie.
 • Ma działanie antynowotworowe.

Ostropest plamisty zawiera w swoim składzie sylimarynę, która chroni komórki wątrobowe. Można go stosować w przypadku choroby alkoholowej, zatrucia grzybami, ale również różnego rodzaju lekami syntetycznymi i innymi substancjami. Jest to składnik wielu różnych leków podawanych pacjentom na wątrobę.

Oczyszczanie organizmu

Ostropest plamisty wspaniale oczyszcza komórki wątrobowe. Najlepiej połączyć go z innymi składnikami, aby kompleksowo oczyszczać swój cały układ pokarmowy. Wiele osób poleca stosowanie gotowego kompleksu Hepa Vitale, który łączy w sobie zarówno sam ostropest plamisty, jak również cenną czarnuszkę siewną i nasiona babki płesznik, czyli czysty i naturalny błonnik. Taką kurację można stosować przez kilka tygodni i poczuć się znacznie lżej i lepiej.

Jaki ostropest plamisty wybrać?

W sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością można bez problemu kupić ostropest plamisty ziarno, czyli nasiona oraz produkt mielony, gotowy już do spożycia. Wiele osób zastanawia się nad tym, co będzie dla nich lepsze i wygodniejsze.
Ostropest plamisty nasiona jest zazwyczaj najdroższą formą, chociaż każdy z nich kosztuje kilka złotych. Zielarze i profesjonaliści zalecają, aby unikać kupowania produktów mielonych. Z czego to wynika?

 • Nasiona można zawsze samodzielnie zmielić w domu.
 • Nie wietrzeją one i nie tracą swoich cennych właściwości.
 • Przechowywany ostropest plamisty mielony w niewłaściwy sposób może nawet zjełczeć i z pewnością nadaje się znacznie krócej do spożycia.

Oczywiście, najwygodniej jest postawić na produkt mielony, który można od ręki wykorzystać i wrzucić do sałatki, czy do jogurtu. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zużyć go bardzo szybko, lepiej unikać produktów mielonych. Nie wiadomo, jak dawno temu zostały one zmielone, czy na pewno w opakowaniu znajduje się jedynie mielone ziarno ostropestu oraz już nie jest ono zwietrzałe.

Jeżeli ktoś posiada w domu młynek, warto jest ostropest samodzielnie mielić i na bieżąco zużywać. Nie poleca się kupowania większych opakowań, chociaż są one tańsze. Lepiej systematycznie kupować produkt. Po zmieleniu należy go przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Jakie są ostropest plamisty opinie lekarzy?

Lekarze podchodzą do ostropestu plamistego optymistycznie, ponieważ wykazuje on doskonałe działanie w kierunku regeneracji wątroby i poprawy jej stanu zdrowia. Pomaga w chorobie alkoholowej, przy marskości wątroby, jak również przy WZW. Należy jednak pamiętać o tym, że kobiety w ciąży oraz matki karmiące, powinny unikać stosowania tej rośliny.

Poza tym, u niektórych osób stwierdzono pewne działania uboczne ostropestu:

 • bóle głowy,
 • swędzenie skóry,
 • zgagę,
 • biegunkę,
 • niestrawności,
 • bóle stawów.

W przypadku stwierdzenia takich objawów, należy produkt odstawić. Warto zawsze skonsultować ze swoim lekarzem przyjmowanie produktów opartych na ostropeście lub przynajmniej poradzić się zielarza.