Ostropest plamisty w leczeniu łuszczycy

Łuszczyca to choroba dotąd nie poznana. Przede wszystkim, lekarze nie wiedzą, co jest jej podłożem. Uważa się, że może być to choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje sam siebie. Jest to spowodowane zaburzeniami w pracy układu odpornościowego. Nawet toksyny zgromadzone w jelitach mogą powodować takie uszkodzenia i skutkować pojawieniem się choroby. Poza tym, nie wynaleziono do tej pory leku, który byłby skuteczny dla wszystkich pacjentów. Większość z nich nie potrafi sobie poradzić z łuszczycą przez wiele lat, czasami nawet całe życie.

Jest to choroba skóry, która pojawia się zwyczajowo pomiędzy dziesiątym a czterdziestym rokiem życia, chociaż ostatnio zaczęto ją stwierdzać nawet u siedemdziesięcioletnich pacjentów. Niektórzy lekarze uważają, że może być to wina beta blokerów, które znajdują się w niektórych lekach.

Charakteryzuje się ona pojawianiem najpierw grudek skórnych, dla których charakterystyczne jest pojawianie się krwi po podrapaniu zmienionego miejsca. Z czasem, na skórze pojawiają się charakterystyczne, brzydkie łuski. Skóra jest bardzo przesuszona. Najczęściej, zmiany pojawiają się w okolicach stawów.

Ostropest plamisty leczenie łuszczycy

Okazuje się, że niepozorna roślina, ostropest plamisty, który rośnie na wielu polskich łąkach, ma doskonałe działanie na łuszczycę. Skóra bowiem staje się w trakcie jego stosowania coraz bardziej nawilżona, nie łuszczy się i z czasem znikają nawet zaczerwienienia i podrażnienia.

Czasami obserwują to zjawisko u siebie pacjenci, którym lekarze zalecają leczenie wątroby właśnie za pomocą ostropestu plamistego. Roślina ta regeneruje wątrobę i ją wspiera:

 • nie pozwala na kontakt komórek wątrobowych z toksynami, zawartymi na przykład w alkoholu, lekach i pożywieniu,
 • szybko neutralizuje skutki zatrucia wątroby,
 • pozwala jej się regenerować i odtwarzać,
 • wspiera trawienie, likwiduje wzdęcia i gazy,
 • obniża poziom glukozy we krwi,
 • likwiduje zły cholesterol.

Dlatego leki z ostropestu przyjmuje bardzo wiele osób. Najczęściej są to tabletki, które można kupić nawet bez recepty. Pacjenci bardzo często zauważają ogromną poprawę stanu swojej skóry, przy okazji takiego leczenia.

Również część dermatologów poleca stosowanie środków z ostropestu plamistego i można znaleźć leki, które oparte są właśnie na tym naturalnym składniku.

W jaki sposób można przyjmować ostropest?

 • w sklepach i aptekach można kupić tabletki, które przeznaczone są właśnie do wspierania osób cierpiących na łuszczycę,
 • często można spotkać ostropest mielony,
 • najczęściej na półkach sklepowych znajduje się ostropest plamisty w ziarnach. Należy go zmielić w domu, co polecane jest przez większość zielarzy, ponieważ wówczas ostropest zachowuje swoje wszystkie wartości i nie wietrzeje,
 • niekiedy widuje się również mieszanki, jak polecana na wątrobę Hepa Vitale (ostropest plamisty, czarnuszka siewna, babka płesznik).

Zielarze zalecają, aby ostropest samodzielnie mielić na własne potrzeby i przyrządzać z niego napar. Można go pić każdego dnia, ale ważne jest, aby nie przekraczać dawki trzech łyżeczek na dobę. Poza tym, można też ostropest dorzucać do sałatek i kanapek, jako przyprawę i stosować go z powodzeniem w kuchni.

Niektórzy smarują swoją skórę naparem z ostropestu lub wmasowują go w skórę głowy. jest to również rozwiązanie dobre.

Należy uważać, ponieważ ostropest plamisty może wywoływać skutki uboczne u niektórych osób. Zdarza się to w przypadku pacjentów uczulonych i nadwrażliwych. Pojawiają się u nich wówczas następujące objawy:

 • ból głowy,
 • ból brzucha,
 • niestrawność,
 • biegunki,
 • bóle stawowe.

Wówczas należy ostropest plamisty leczenie zakończyć i rozważyć inne metody leczenia łuszczycy. Nie powinny go też stosować kobiety w ciąży i matki karmiące.