Ostropest plamisty – skutki uboczne

Większość ziół i przypraw, które stosowane są w dietach i terapiach detoksykujących, nie może zaszkodzić. Główna zaleta stosowania naturalnych składników w procesie oczyszczania swojego organizmu z toksyn, to pominięcie syntetycznych chemicznych leków i przez to dodatkowe zabezpieczenie układu trawiennego (żołądka, jelit) oraz wątroby czy nerek, przed ich negatywnym działaniem – wyjałowieniem i osłabieniem organizmu.

Szczególnie antybiotykoterapia i wiele silnych leków przepisywanych na receptę, nawet wraz z branymi jednocześnie lekami osłonowymi i probiotykami – nadal wykazują bardzo zgubny wpływ, także na wątrobę. W efekcie organy i tak osłabione w trakcie infekcji czy stanu zapalnego, dodatkowo uporać musza się z nadmiarem kolejnych toksyn. Naturalne metody leczenia – w tym korzystanie z ostropestu plamistego w postaci naparów, ekstraktów czy oleju – zdecydowanie nie mają tego problemu i dlatego w ostatnim czasie zdobywają tak wielu zagorzałych zwolenników.

Korzyści z naturalnej terapii

Naturalna terapia sprawia, że wątroba zyskuje tylko i wyłącznie zestaw dodatkowych, pozytywnych substancji i związków, a sama nie musi mocno pracować czy uruchamiać całych procesów metabolicznych i fizjologicznych. Ostropest plamisty skutki uboczne przejawia tylko i wyłącznie przy bardzo znaczącym przedawkowaniu lub przy jego nieodpowiednim połączeniu z silnymi lekami dla cukrzyków. Poza tymi dwoma przypadkami, jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne i zalecane nie tylko w walce z takimi chorobami, jak chociażby:

  • marskość wątroby,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C,
  • cukrzyca,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • osłonowo w stosowaniu silnych farmakoterapii podczas leczenia nowotworów, AIDS itp.

ale również w profilaktyce – daje ogromne możliwości ochrony wątroby chociażby przed stresem oksydacyjnym, czyli grasującymi po całym ciele człowieka wolnymi rodnikami. Jednocześnie większość badań dowodzi znaczącego wpływu przeciwkancerogennego ostropestu plamistego i z tego tytułu właśnie napary oraz ekstrakty z tej rośliny powinny być szeroko stosowane nie tylko przez osoby w grupie ryzyka, czy z wymienionymi powyżej jednostkami chorobowymi.

Ostropest nie dla każdego

Naturalnie ostropest plamisty skutki uboczne daje tylko i wyłącznie w przypadku jego niekontrolowanego przyjmowania razem z innymi silnymi lekami, które obniżają jeden z trzech, najmocniej obniżanych przez sam ostropest wskaźników krwi:

  • cholesterol,
  • cukier,
  • bilirubina.

Osoby korzystające na co dzień z silnych lub nawet umiarkowanych leków na receptę przepisanych w celu unormowania poziomu jednego z tych składników, nie tyle nie powinny w ogóle ostropestu przyjmować, co powinny to robić w sposób skoordynowany, administrowany lekarsko i regularny. Zbyt silne i niespodziewane obniżenie poziomu krwi, cholesterolu czy bilirubiny we krwi, może bowiem pociągnąć za sobą kolejne nieprzewidziane skutki uboczne.

Różne postaci i formy

Mówiąc o ostropeście jako o idealnym rozwiązaniu wszystkich problemów wątrobowych warto pamiętać, że występuje on przede wszystkim pod trzema najpopularniejszymi postaciami. Pierwsza to całe nasiona ostropestu – niezmielone. Wymagają one samodzielnego zmielenia, ale gwarantują najwyższe stężenie sylimaryny i antyoksydantów. Dla osób ceniących sobie czas i wygodę przygotowano preparaty już zmielone – niestety zdecydowanie mniej skuteczne.

Najdroższa w tym zestawieniu jest oczywiście forma ekstraktu z nasion ostropestu – czyli olej. Stężenie dobroczynnych składników w takim oleju oraz poziom jego absorbcji przez ciało człowieka są optymalne na tle pozostałych form ostropestu spotykanych w sklepach zielarskich czy aptekach.