Ostropest plamisty – przeciwwskazania do stosowania

Coraz więcej osób decyduje się w dzisiejszych czasach na stosowanie naturalnych metod leczenia. Okazuje się, że przede wszystkim wracamy do starych metod znanych jeszcze naszym babciom, a więc ziół. Można je bez problemu kupić w sklepach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością, które pojawiają się na każdym większym osiedlu.
Jednym z popularniejszych ostatnio ziół okazuje się być ostropest plamisty, zwany potocznie ostem. Okazuje się bowiem, że ma on wspaniałe działanie na wątrobę i pomaga w detoksykacji organizmu.

Jak działa ostropest plamisty na nasz organizm?

 • Przede wszystkim, chroni on komórki wątrobowe przed szkodliwym działaniem alkoholu oraz innych toksyn.
 • Zapobiega procesom zapalnym wątroby będącym często skutkami cukrzycy.
 • Wykazuje on silne działanie cytoprotekcyjne, a więc łagodzi stres oksydacyjny w całym organizmie.
 • Ma działanie szkodliwe na komórki rakowe.
 • Mogą go stosować z powodzeniem kobiety cierpiące na endometriozę oraz miesiączkujące w sposób nieregularny.

Większość osób stosuje ostropest plamisty przede wszystkim w celu oczyszczenia wątroby z toksyn i alkoholu. Można przyjmować go w przypadku choroby alkoholowej, zatrucia grzybami leśnymi, czy też niektórymi syntetycznymi lekami. Bardzo często znajduje się on również w składzie ziołowych leków na wątrobę, które dostępne są bez recepty.

Oczyszczanie organizmu

Poleca się, aby przynajmniej raz do roku przeprowadzić poważne oczyszczanie organizmu i całego układu pokarmowego. Wówczas, doskonale sprawdza się właśnie ostropest w połączeniu z innymi naturalnymi składnikami. Można zdecydować się na gotowy preparat, jak Hepa Vitale, który łączy właśnie ostropest plamisty z cudownym działaniem czarnuszki siewnej i błonnika pokarmowego – nasionami babki płesznik. Jest to kompleksowa mieszanka, która pozwala oczyścić cały organizm z toksyn.

Wiele mówi się o cudownych właściwościach ostropestu, jednakże są osoby, u których wywołuje on silne skutki uboczne i nie powinny one go stosować.

Ostropest plamisty i jego skutki uboczne:

 • u niektórych osób pojawia się ból głowy,
 • mogą towarzyszyć mu mdłości, zgaga i niestrawność,
 • niekiedy pojawia się biegunka,
 • część pacjentów skarży się również na bóle stawowe po zażyciu preparatów z ostropestem.

Ostropest plamisty opinie zbiera więc różne. W przypadku osób nieuczulonych na jego składnik, najczęściej są to bardzo pochlebne zdania i stosowany jest on w sposób regularny. Również lekarze sięgają po niego dość często, kiedy leczą zatrucia alkoholowe i inne zatrucia wątrobowe.

Ostropest plamisty przeciwwskazania

Z pewnością nie każda osoba powinna sięgać po preparaty ziołowe zawierające ostropest plamisty oraz po jego nasiona. Kto powinien ostrożnie podchodzić do takich preparatów?

 • nie powinno się stosować ostropestu plamistego u kobiet w ciąży i matek karmiących,
 • osoby chore na cukrzycę muszą zawsze konsultować stosowanie ostropestu z lekarzem i często kontrolować swój poziom cukru we krwi, ponieważ wywołuje on szybkie i znaczne spadki poziomu cukru we krwi,
 • ostropest zmniejsza działanie doustnych środków antykoncepcyjnych, dlatego powinny uważać na niego kobiety stosujące taką metodę zabezpieczenia przed ciążą,
 • niektórzy uczuleni są na ostropest, tak samo jak na inne zioła i warzywa,
 • sporym przeciwwskazaniem dla stosowania tego zioła jest niedrożność przewodów żółciowych,

Nie wykryto złego współdziałania ostropestu plamistego z innymi ziołami i lekami, poza antykoncepcją doustną, jednakże stosowanie tego produktu warto potwierdzić u lekarza prowadzącego, jeżeli przyjmuje się jakieś leki specjalistyczne. Przeczytaj koniecznie artykuł jak stosować ostropest.

Osoby, które nie są uczulone na to zioło i nie leczą się na żadne inne poważne choroby mogą z powodzeniem raz na jakiś czas przeprowadzić taką kurację oczyszczającą organizm oraz wątrobę używając mielonych nasion ostropestu.