Ostropest plamisty a zaburzenia trawienia

Wiele osób skarży się obecnie na różnego rodzaju zaburzenia trawienia. Najczęściej pojawiają się zgagi, gazy, wzdęcia, zaparcia, ale również biegunki. Niestety, sami jesteśmy sobie winni, ponieważ odżywiamy się w sposób niewłaściwy i nieregularny. Poza tym, nasz organizm narażony jest cały czas na działanie różnego rodzaju toksyn. Przyjmujemy je wdychając powietrze, stosując różnego rodzaju kosmetyki, a nawet jedząc.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w większości produktów, jakie kupujemy w sklepach znajduje się cała masa konserwantów i sztucznych dodatków, które poprawiają smak i aromat, a niekiedy nawet dodają koloru jedzeniu. Takie produkty z pewnością nie pozostają bez znaczenia dla naszego organizmu. Najbardziej cierpią na tym nerki, wątroba i jelita.

Bardzo ważne jest więc oczyszczanie organizmu ze złogów i toksyn, przynajmniej raz do roku, aby przywrócić organizmowi równowagę i pozbyć się tych przykrych problemów.

Jak działa ostropest plamisty?

Jednym z ziół, które jest gorąco polecane przez lekarzy, jak również zielarzy osobom, które chcą oczyścić swój organizm lub po prostu cierpią na zaburzenia trawienia i inne kłopoty z układem pokarmowym, jest zwykły oset, czyli ostropest plamisty. Wykazuje on bowiem szereg zastosowań, które wspomagają nasz organizm:

 • Przede wszystkim, ostropest plamisty wspiera wątrobę. Chroni jej komórki przed szkodliwym działaniem wszelkich toksyn, zawartych w alkoholu, lekach syntetycznych, czy pożywieniu.
 • Pozwala on na bardzo szybką regenerację komórek wątrobowych.
 • Zalecany jest w chorobie alkoholowej, zatruciach grzybami, chemią oraz nawet żółtaczce.
 • Ostropest plamisty wspomaga procesy trawienne, likwiduje gazy i wzdęcia.
 • Z uwagi na bogatą zawartość naturalnego błonnika pokarmowego, ostropest doskonale wspiera perystaltykę jelit i dzięki temu reguluje wypróżnienia.

Okazuje się, że jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania organizmu jest zażywanie ostropestu plamistego, na przykład w połączeniu z czarnuszką siewną, która ma silne działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. Dobrym preparatem, często polecanym osobom zainteresowanym oczyszczaniem organizmu, jest Hepa Vitale. Łączy on te dwa zioła z nasionami babki płesznik.

Kompleksowo oczyszcza się i jelita i wątrobę, co sprzyja lepszemu trawieniu i regulacji układu pokarmowego.

Poza układem pokarmowym, ostropest plamisty pomaga też kobietom cierpiącym na endometriozę wyregulować swoje cykle miesiączkowe. Czytaj więcej o ostropeście.

Jak stosować ostropest plamisty?

W wielu sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością można kupić ostropest w postaci:

 • nasion,
 • mielonych nasion,
 • kompleksów ziołowych,
 • tabletek.

Lekarze najczęściej zalecają tabletki na trawienie, właśnie z ostropestu plamistego. Pozwalają one na eliminacje wzdęć i gazów, jak również wspomagają procesy trawienne. Dzięki nim, nawet po ciężkim posiłku pacjent nie czuje się ciężko. Takie tabletki stosuje się również w przypadku marskości wątroby i żółtaczek różnego typu.

Zielarze najbardziej polecają przede wszystkim ostropest plamisty w nasionach. Dopiero samodzielnie mielimy takie ziarno w domu za pomocą młynka. Pozwala to na zachowanie większości wartości rośliny. Zmielone nasiona można zaparzać wrzątkiem i popijać codziennie lub posypywać nimi sałatki i kanapki. Często dodaje się je również do muesli i innych deserów. Ostropest pęcznieje pod wpływem płynów, ponieważ składa się głównie z błonnika.

Zaleca się przyjmowanie maksymalnie trzech łyżeczek zmielonego ostropestu dziennie. Można stosować go profilaktycznie, w celu regeneracji wątroby, jej wzmocnienia i oczyszczenia. Można też zastosować kompleksową kurację składającą się z kilku ziół jednocześnie.

Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ część osób jest uczulonych na tę roślinę i wywołuje ona u nich skutki uboczne:

 • ból głowy,
 • ból brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • świąd,
 • ból stawów.

Ostropestu nie powinny również przyjmować matki karmiące, ani kobiety w ciąży. Nie jest on wskazany dla cukrzyków, ponieważ wywołuje on nagłe spadki glikemii, które są dla nich niebezpieczne. Należy też zachować ostrożność popijając ostropest i stosując doustną antykoncepcję hormonalną, ponieważ osłabia on jej działanie.