Jak stosować ostropest plamisty?

Istnieje całe spektrum naturalnych ziół czy przypraw, które idealnie sprawdzają się w warunkach detoksykacji. Do ścisłej czołówki takich roślin zalicza się ostropest plamisty, który należy do rodziny astrowatych i od niepamiętnych czasów znany jest ze swojego doskonałego działania ochronnego i regeneracyjnego na wątrobę. I chociaż raczej ciężko jest go „przedawkować”, to należy znać średnią dzienną zalecaną dawkę tej rośliny oraz najlepsze metody jej przyjmowania.

Działanie ostropestu na wątrobę

Bardzo często ostropest plamisty wchodzi w skład rozmaitych mieszanek ziołowych i preparatów zielarskich, takich jak Hepa Vitale, gdzie dopełnia jedynie prozdrowotnych funkcji realizowanych także przez inne detoksykujące i zabezpieczające wątrobę substancje i rośliny, jak chociażby czarnuszka siewna albo babka płesznik. To jednak ostropest ma dominujące znaczenie dla skuteczności wszystkich tych preparatów, ponieważ gwarantuje on m.in.:

 • silne działanie antyoksydacyjne, a więc przeciwutleniające,
 • ograniczenie negatywnego wpływu wolnych rodników na bezpieczeństwo komórek wątroby,
 • zmniejszenie stężenia negatywnego cholesterolu we krwi,
 • regulację poziomu cukru,
 • ochronę wątroby poprzez stworzenie specjalnego płaszcza ochronnego z użyciem,
 • flawanoidów – pochodnych wysoko stężonej w ostropeście sylimaryny,
 • obniżenie stężenia bilirubiny we krwi.

Wszystko to sprawia, że ostropest plamisty dawkowanie którego jest bardzo bezpieczne, idealnie sprawdza się zarówno w ciężkich przypadkach chorobowych jak i w samej profilaktyce. Więcej przeczytasz na olej.edu.pl

Jednostki chorobowe podatne na terapie

Nie wszystkie choroby i schorzenia, jakie kojarzone są na co dzień z wątrobą, można skutecznie wyeliminować poprzez stosowanie ostropestu. Z całą pewnością jednak zawarte w nim flawanoidy, sylimaryna, przeciwutleniacze i inne korzystne związki chemiczne, przydają się nie tylko w bezpośredniej ochronie wątroby oraz nerek przed gromadzącymi się w nich toksynami, ale również pomagają odbudować raz uszkodzone – chociażby przez wolne rodniki – ściany komórkowe.

Dlatego też ostropest plamisty jak stosować zależy przede wszystkim od choroby czy schorzenia, ale dominujące jego zastosowanie spotyka się w:

 • zapobieganiu stanom zapalnym – także wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, B oraz C,
 • zmniejsza poziom marskości wątroby u osób cierpiących na chorobę alkoholową,
 • leczeniu krytycznym pacjentów w zatruciach grzybami nieznanego pochodzenia,
 • likwidowaniu stresu oksydacyjnego,
 • terapiach osłonowych i odbudowujących,
 • leczeniu cukrzycy.

Ograniczenia i ostrzeżenia w dawkowaniu

Stosując najbardziej popularne – napary z ostropestu, ciężko jest ten naturalny lek przedawkować. Osoby zdrowe mogą swobodnie wypijać więcej niż zalecane 2-3 łyżki zmielonego ostropestu. Należy pamiętać o tym, że ostropest plamisty sposób użycia umożliwia w trzech postaciach, z których każda charakteryzuje się skrajnie innym stężeniem i poziomem przyswajania:

 • nasion całych – które jednak warto samemu zmielić przed poddaniem dalszej obróbce czy spożyciem,
 • gotowego miału – jednak wykazuje on o wiele niższe stężenie zdrowotnych składników, które zwyczajnie wietrzeją w kilka godzin po zmieleniu nasiona,
 • oleju – jego cena jest zdecydowanie najwyższa, ale też stężenie korzystnych substancji i związków w oleju, a także poziom jego wchłanialności przez organizm, jest zdecydowanie najbardziej optymalny.

Pod szczególną kontrolą znajdować powinny się wyłącznie osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą i zażywające na bieżąco leki przeciwko cukrzycy. Znajdujące się w ostropeście związki chemiczne również działają w sposób silnie obniżający stężenie cukru we krwi i jego nierozsądne łączenie z lekami na receptę, może mieć nieprzewidziane skutki medyczne.

Czekanie na pierwsze efekty

Leczenie naturalnymi środkami dostępnymi w sklepach zielarskich czy aptekach, ale bez recepty, ma oczywiście tę oczywistą przewagę nad syntetycznymi lekami chemicznymi, że w ogóle nie obciąża organizmu oraz raczej nie może mieć efektów ubocznych. Jest dla organizmu obojętne, podczas gdy silna chemia musi zostawić swój ślad chociażby w postaci osłabionego żołądka i jelit.

Sięgnięcie po ostropest plamisty dawkowanie na pewno nie będzie negatywnie wpływało na cerę, koncentrację czy trawienie, a wręcz przeciwnie – zawarte w ostropeście składniki poprawiają pracę mózgu i ułatwiają wydalanie. Ceniąc sobie więc naturalne terapie, warto po to konkretne zioło sięgnąć, także pod postacią mieszanek jak Hepa Vitale. Trzeba przy tym pamiętać, że efekty takiej kuracji zauważalne będą nawet niekoniecznie po pierwszym miesiącu regularnego stosowania, a niekiedy dopiero po okresie około 2-3 miesięcy od rozpoczęcia terapii ostropestem.