Jak działają nasiona ostropestu plamistego?

Ostropest plamisty, nazywany powszechnie ostem, to tak naprawdę bliski spokrewniony ze słonecznikiem przedstawiciel świata rolnik. Jego wyjątkowe zastosowanie i liczne funkcje, jakie odgrywa jednak w procesie oczyszczania organizmu, a przede wszystkim – ochrona i regeneracja wątroby – sprawiają, że jest on coraz szerzej stosowany i polecany wszystkim potrzebującym głębokiego, naturalnego oczyszczenia. Szczególnie zaś korzystnie na zdrowie człowieka wpływają nasiona ostropestu plamiastego.

Wyrób jak najmniej przetworzony

W zażywaniu ziół i naturalnych składników oczyszczających bardzo ważne jest sięganie po produkty jak najmniej przetworzone. Dlatego nasiona ostropestu plamiastego stoją wyżej w hierarchii przydatności niż dostępne powszechnie ich zmielone odpowiedniki. Produkt zmielony, jeszcze zanim zostanie otwarty i użyty, traci większość dobroczynnych składników i związków. Warto więc samodzielnie przemielić nasiona ostropestu plamiastego, zwłaszcza że udowodniono jego szerokie pozytywne skutki, takie jak:

  • działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
  • zwalczanie wolnych rodników,
  • stabilizowanie poziomu cholesterolu we krwi,
  • dużą zawartość antyoksydantów,
  • dostarczanie wysokiej jakości flawonoidów odpowiedzialnych m.in. za odbudowę i osłonę wątroby.

Korzystny wpływ sylimaryny

Znajdująca się w różnych w zależności od gatunku konkretnego ostropestu sylimaryna, będące także w większości syntetycznych leków osłonowych i regeneracyjnych na wątrobę, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Dlatego po sylimarynę sięga się nie tylko profilaktycznie, ale także w rozmaitych terapiach farmakologicznych takich schorzeń jak chociażby:

  • marskość wątroby,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C, B oraz A,
  • zatrucie organizmu grzybami nieznanego pochodzenia,
  • zbyt wysokie obtłuszczenie wątroby lub inne zaburzenia lipidowe tego organu,
  • zaburzenia wynikające z postępującej choroby alkoholowej.

Jej przyjmowanie profilaktycznie jest więc wskazane, ale nie warto sięgać po chemiczne i syntetyczne odpowiedniki, zwłaszcza kiedy tanie i powszechnie dostępne są chociażby naturalne i całkowicie bezpieczne preparaty ziołowe jak nasiona ostropestu plamistego. Ich regularne przyjmowanie jeszcze przed pojawieniem się problemów zdrowotnych pozwala drastycznie obniżyć ryzyko wystąpienia zapalenia wątroby czy jej marskości.

Ochrona i regeneracja wątroby

Wątroba to organ w ciele człowieka wyjątkowo istotny, ale też zdolny do niesamowitej regeneracji. Cały czas rozkłada rozmaite toksyny i umożliwia wydalenie ich części z organizmu lub wykorzystanie pozostałości w procesach metabolicznych organizmu. Jej osłabienie, uszkodzenie czy jakakolwiek dysfunkcja natychmiast objawia się poważnymi problemami, ale na szczęście w wątrobie znajdują się ogromne pokłady zdolności regeneracyjnych. Znajdujące się w ostropeście plamistym flawonoidy, antyoksydanty, sylimaryna działają przede wszystkim w sposób zabezpieczający wątrobę oraz zasilający jej naturalne możliwości odbudowy poszczególnych, uszkodzonych komórek.

Stosowanie nalewek z ostropestu

Najbardziej zalecaną formą spożywania ostropestu jest napar na bazie jego zmielonych nasion – w aptekach i sklepach zielarskich dostępne są gotowe mieszanki jak Hepa Vitale. Warto więc zainwestować w maszynkę do mielenia oraz nasiona ostropestu plamistego, a następnie przynajmniej dwa razy dziennie zalewać sobie wrzątkiem porcję około jednej głębszej łyżeczki takiego proszku. Osoby chcące w całości wykorzystać potencjał tej wyjątkowej rośliny powinny także skusić się na spożycie także pozostałości na dnie szklanki czy kubka – znajduje się w niej wiele wysoko stężonych związków.

Ponieważ ostropest w takiej postaci nie posiada żadnego bardziej wyrazistego smaku, idealnie nadaje się do podawania także jako dodatek do dań typu musli, sałatek, a nawet kanapek. Bardzo dobrze znane jest działanie przeciwcukrzycowe ostropestu, więc osoby cierpiące na jakiekolwiek zaburzenia cukrzycowe powinny szczególnie ostrożnie i pod wzmożoną kontrolą przyjmować ostropest i jego różne postaci – tak silne ma on działanie i może interferować z lekami przyjmowanymi w ramach terapii farmakologicznej.