Informacje o ostropeście plamistym

Występowanie

Ostropest plamisty pochodzi z regionu basenu Morza Śródziemnego. To roślina introdukowana, czyli taka, która przypadkowo rozpowszechniła się w wielu zakątkach świata. Spotkać go można głównie w Europie Południowej, Afryce Północnej, Azji Środkowej, ale też w Australii i Nowej Zelandii. Powodem jest łatwość uprawy, bo jest to roślina uprawna. Jednocześnie bez problemu znaleźć można dziko rosnący ostropest.

Historia

Ostropest plamisty znany jest już od starożytności. Wspominali o nim już Disocides (I w p.n.e) i Piliniusz Starszy (I w n.e.). To jednak w średniowieczu ostropest plamisty zyskał ogromną popularność. O jego dobroczynnym działaniu pisała m.in. św. Hildegarda. Stanowił jedną z najważniejszych roślin leczniczych, zyskując nawet nazwę oset Najświętszej Marii Panny. Z tą terminologią związana jest legenda, jakoby podczas karmienia Jezusa, kilka kropli mleka miało spaść właśnie na liście ostu.

Co ciekawe, ostropest plamisty uprawiano jako warzywo. Kwiaty używane były w zastępstwie karczochów, a liście w zastępstwie szpinaku. Przyrządzano także korzenie.

Wraz z upływem czasu rosła świadomość dotycząca właściwości ostropestu. W XVI wieku korzeń stosowano w walce z żółtaczką i kamicą nerkową. W XVIII wieku ostropest stosowany był w przypadku schorzeń wątroby. Pojawiać zaczęły się też pierwsze uprawy.

W XIX wieku wciąż stosowano ostropest w przypadku chorób wątroby. Ponadto wykorzystywano go w walce ze wzdęciami, zatwardzeniami oraz hemoroidami. Na początku XX wieku roślina straciła jednak swą popularność. Odzyskała ją dopiero, gdy w wyniku badań odkryto, że zawiera ona sylimarynę.

Medycyna ludowa

Ostropest plamisty wciąż używany jest na całym świecie w tzw. medycynie ludowej lub medycynie naturalnej. W Ameryce używa się nalewki z nasion przy takich dolegliwościach, jak: zaburzenia miesiączkowania, krwotoki, krwiomocz, kamienie żółciowe, czy problemy z wątrobą.

W Afryce i Azji nalewka zalecana jest w przypadku kaszlu, zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia otrzewnej, gorączki oraz problemów z żylakami. Napar stosowany może być jako środek tonizujący i pobudzający.

W Europie ostropest w medycynie ludowej wykorzystuje się jako środek przeciwzapalny, przeciwnowotworowy, przeczyszczający, moczopędny, pobudzający trawienie, a także środek na żółtaczkę.

Działanie ostropestu wykorzystywane przez współczesną medycynę

Zawartość sylimaryny sprawiła, że ostropest plamisty doceniony został też przez współczesną medycynę. Przy stosowaniu wewnętrznym najlepiej sięgać po nasiona, które zawierają najwięcej cennych składników. Nasiona ostropestu działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, żółciotwórczo, przeciwnowotworowo, a także obniżają poziom cholesterolu.

Swoje właściwości ostropest zawdzięcza zawartości nie tylko sylimaryny, ale też flawonoidów, amin biogennych, witaminy C, fitosteroli, garbników, kwasu linolowego i soli mineralnych.

To jednak działanie na wątrobę sprawiło, że ostropest został doceniony przez medycynę. To zioło posiada zdolność ochrony wątroby i pobudzania jej regeneracji. Chroni komórki tego organu przed niekorzystnym działaniem toksyn i trucizn, które w naszym organizmie znaleźć mogą się wraz z alkoholem, lekami, zanieczyszczeniami powietrza, dymem papierosowym, a także zawartą w żywności chemią. To o tyle ważne, że właśnie wątroba odpowiada za filtrowanie niebezpiecznych, toksycznych substancji. Przez to trafiają one właśnie tutaj. Pod naporem wielu takich substancji wątroba sama staje się narażona na negatywny wpływ trucizn. Dlatego tak ważne codzienne wspieranie jej pracy i regeneracji.

Ostropest to jednak nie tylko codzienne wsparcie, ale także pomoc dla osób zmagających się z poważniejszymi dolegliwościami, jak na przykład wirusowe zapalenie wątroby (w okresie rekonwalescencji), marskość wątroby, obtłuszczenie wątroby, a także żółtaczka. Zdolność do wzmacniania tego organu i regeneracji komórek sprawdza się także w takich przypadkach.

Kosmetyka

Kosmetyka wykorzystuje ostropest w formie oleju tłoczonego na zimno. W tej postaci można go aplikować zarówno na twarz, ciało, jak i włosy.

Olejek z ostropestu ma działanie nawilżające, regenerujące, a także ochronne. Doskonale sprawdza się w przypadku oparzeń i uszkodzeń skóry. Ponadto olejek pozytywnie wpływa na gojenie się zakażeń ropnych, egzemy, odleżyn, rumienia, alergii oraz zrogowaciałego naskórka. Ponadto działa regenerująco na włosy i niweluje rozdwajanie paznokci.